منیپولیشن Manipulation

1393/6/25

درمانهای دستی یا مانوال تراپی(Manual Therapy) یک روش تخصصی در رشته فیزیوتراپی است. استفاده از این روش نه تنها بايد بوسیله فیزیوتراپیست ها صورت گیرد، بلکه گذراندن دوره‌های معتبر آموزشی تئوری و عملی نیز الزامی ‌است. موفقیت در انجام این روش درمان علاوه بر دارا بودن شرایط ذکر شده نیازبه تجربه کافی دارد.آگاهی متخصصین فیزیوتراپی از بیومکانیک بدن انسان و نحوه بوجود آمدن اختلالات فیزیکی در سیستم اسکلتی بدن، راهکارهای درمانی آنها را از طریق روشهای فیزیکی و حرکتی فراهم كرده است. مانيپولاسيون  یا منیپولیشن یکی از این راهکارها است كه با استفاده از مانورهای حرکتی دست روی ستون فقرات توسط دستان ماهر یک فیزیکال تراپیست  انجام مي‌گيرد.امروزه در دنیا مکاتب مختلفی به غیر از فیزیکال تراپی نیز در زمینه درمانهای دستی به فعالیت علمی ‌و تحقیقاتی و معالجه بیماران مشغول هستند مثل استیوپاتی و کایروپراکتیک .

نتایج درمان از این طریق گاهی بسیار جالب و معجزه آساست. چرا که بدنبال انجام درمانهای دستی اغلب دردهایی که به وضوح دارای منشاء ستون فقرات هستند بصورت تماشایی بهبود می‌یابند و حتی برخی از اوقات دردهایی که ظاهراً هیچگونه ارتباطی با ستون فقرات ندارند نیز از بین می‌روند. در ستون فقرات انسان، مهره‌ها، دیسکهای بین مهره ای، مفاصل بین مهره‌ها، لیگامانها، تاندونها، عروق، اعصاب و ... همگی با نظم بسیار شگرف و دقیقی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و توانمندی ایستایی انسان را فراهم می‌آورند. هرگونه بهم خوردگی این نظم ولو در حد خیلی کم موجب بروز اختلالاتی از جمله درد می‌گردد. این علامت یعنی درد ممکن است در همان منطقه از ستون فقرات احساس شود یا در یک ناحیه دیگر تحت عنوان دردهای راجعه بروز کند.

علامت شایع دوم (بعد از درد) محدودیت حرکتی در آن منطقه از ستون فقرات است. بعبارتی دامنه حرکتی قطعات درگیر ستون فقرات در اثر بهم خوردگی نظم ما بین آنها از بین می‌رود و در بررسی بالینی متوجه علائم یا یافته‌هایی می‌شویم که دلالت کامل بر این تشخیص می‌کند و بعد از انجام مانیپولاسیون (یا منیپولیشن )موفق این علائم برطرف می‌شوند. مهمترین این علائم وجود درد یا حساسیت موضعی در فشار مستقیم بر قطعه درگیر ستون فقرات است و نکته مهم همین دردناک بودن قطعه حرکتی ستون فقرات است (قطعه حرکتی مجموعه 2 مهره ستون فقرات بهمراه تمامی‌عناصر و ساختمانهای وابسته به آن دو مهره می‌باشد) و در مرحله بعد و با درجه اهمیت کمتر، محدودیت حرکتی مربوط به آن قطعه حرکتی می‌باشد.

Manipulation

مانیپولاسیون یا منیپولیشن یکی از تکنیک های منوال تراپی است و یک هنر درمان دردهای ستون فقرات با دست ماهر یک فیزیکال تراپیست است.مانیپولاسیون  (یا منیپولیشن)  برای کاهش درد و افزایش توانایی حرکت در برخی از بیماران دارای کمردرد موثر است.بر اساس مجموعه این یافته‌ها، اصطلاح تشخیصی "اختلال عملکرد کوچک بین مهره ای دردناک" بکار میرود. این اختلال غالباً در نتیجه ضربه، فشار، حرکات نادرست، وضعیت‌های بدنی غلط حین کار و حتی نشستن و ایستادن و خوابیدن غلط ایجاد می‌گردند. اصطلاح کوچک برای این اختلال از این جهت بکار برده میشود که در رادیوگرافی معمولاً نشانه ای دیده نمی‌شود. در خیلی موارد نیز اختلالات متعدد و شدید جداگانه ای همچون بیرون زدگی دیسک ما بین مهره‌ها وجود دارد که در این مورد قطعاً اختلال عملکرد ما بین مهره‌ها نیز رخ داده است.

تجربیات نشان می‌دهند که اکثر دردهای ستون فقرات ناشی از اختلال عملکرد کوچک بین مهره ای است. سایر علائم یا نشانه‌های همراه با درد در این اختلال عبارتند از:

- افزایش ضخامت پوست که توام با درد در هنگام گرفتن و غلتاندن پوست بوجود می‌آید (عصب دهی این ناحیه از پوست باید از همان قطعه مهره‌های دچار اختلال عملکرد باشد)
- افزایش تونیسیته عضلانی موضعی (در عضلاتی که عصب گیری آنها از همان قطعه مهره‌ای دچار اختلال می‌باشد)
-  درد يا افزايش حساسيت موضعي در لمس محل اتصال رباط يا تاندون به عضله يا به استخوان

مجموعه نشانه‌هاي مذکور تحت نام ديگري بصورت سندرم پوستي رباطي ضريعي عضلاني دردناک قطعه اي يا (Segmental Cellulo-Teno-Periosteo-Myalgia Syndrome )نيز گفته مي‌شود. بنابراين مي‌تواند همه يا بخشي از علائم مربوطه بصورت علائم پوستي، علائم تاندوني، علائم ضريع استخوان يعني درد يا حساسيت موضعي روي استخوان (ضريع يعني هر پوست يا همان پرده پوشاننده استخوان) و علائم عضلاني بصورت ضعف يا خستگي يا درد عضلاني را دارا باشند و عامل ايجاد دردهاي کاذب عصبي مفصلي و يا احشايي به حساب آيند.

تظاهر دردهاي پوستي يا بي حسي و سوزن سوزن شدن پوستي در منطقه بخصوصي از پوست متعلق به همان قطعه ستون فقرات نشانه اي از آزار يا آسيب ريشه عصب نخاعي است و مي‌تواند توجيه کننده دردهاي پشتي با منشاء گردني و يا کمر درد با منشاء ستون فقرات پشتي باشد. از اين روست که در بسياري از مردم که نشانه‌هاي درد واقعي و علائم آزار دهنده همراه با درد را اظهار مي‌کنند تصوير برداري ستون فقرات آنها کاملاً نرمال است و نشان دهنده ضايعاتي نيست که با درد بيمار مطابقت کند.

در چنين مواردي است که پيدا کردن اختلال عملکرد کوچک بين مهره اي يا سندرم پوستي ضريعي رباطي عضلاني دردناک قطعه اي با ارزش بوده و به ما اجازه مي‌دهد بسياري از دردهاي عمومي‌ستون فقرات با علت نامشخص را که تا کنون معالجه نشده اند (عليرغم مراجعات مکرر به پزشکان و درمانهاي گوناگون) به لطف خداوند تشخيص بدهيم و درمان نمائيم و يا بسياري از حالاتي که تشخيص داده شده اند مانند فتق ديسک بين مهره اي و پيشنهاد اعمال جراحي برايشان داده شده است يا آرتروز مهره‌ها که درمان خاصي بر ايشان وجود ندارد مي‌توانند از طريق روش درمانهاي دستي توسط فیزیکال تراپیست ماهر و مجرب معالجه شوند.

فیزیکال تراپیست ایمان کمالی حکیم
نظرات
0 5
رضا   undefined 1400/6/16 05:16:14

سلام آقای دکتر.میخواستم بدونم برای سرخوردگی مهره کمر هم منیپولیشن کاربرد داره.سرخوردگی خفیف و الان بعد از رفتن فیزیوتراپی درد ندارم.

1 4
فاطمه   undefined 1400/7/16 09:26:54

سلام پسرم 7سالشه 15 درجه لگن چرخش داره آیا از طریق روش منیپولیشن میشه براش کاری کرد

0 0
میلاد افشاری   undefined 1399/11/12 03:53:50

سلام و عرض ادب.. دو سه سالی هستش که بیشتر اوقات مخصوصا موقع خواب یا بعد از خواب دچار گردن درد میشم و بالش های مختلف رو امتحان کردم ولی نمیدونم مشکل از چیه.. ورزش والیبال رو انجام میدم. البته دقیقا دو سه سال پیش یهو گردنم یه صدایی داد و همونجا زمین گیر شدم و بعد نیم ساعت ماساژ تونستم بلند بشم. به نظرتون چه کار کنم؟

5 0
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1399/11/14 19:49:16

سلام ، باید معاینه بشید .ممکنه از دیسک گردن باشه

0 0
Fatima   undefined 1399/6/12 07:34:50

آقای دکتر سلام
من شهروند افغانستان هستم .
مهره چهار و پنجم کمرم به اندازه ۴‌ ملی متر بیجا شده و عصب سیاتیک پای چپم هم خیلی درد وحشتناک داره و ۲ دوره به دکتر مراجعه کردم و داروها اصلا تاثیر نداشت بعدش برای ۲۰ روز رفتم فزیوتراپی
دستگاه های الکتریکی و تمرین داشتم ولی بعد از ختم بیست روز بازهم به حالت قبلی برگشتم با اینکه در منزل کار خاصی ندارم ولی خیلی کمر درد هستم و درد عصب سیاتیک پای چپم بالا است .
ممنون میشم اگر راه حل درستی برام بگویید .

4 1
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1399/6/13 09:37:44

سلام باید به روش ارزیابی و درمان مکامیکی مکنزی معاینه بشید تا راهنمایی تون کنم .

3 0
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1399/6/16 09:04:30

سلام باید به روش ارزیابی و درمان مکانیکی مکنزی معاینه بشید تا راهنمایی تون کنم .

5 0
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1399/6/18 15:45:44

سلام باید به روش ارزیابی و درمان مکامیکی مکنزی معاینه بشید تا راهنمایی تون کنم .

0 1
زهرا   undefined 1399/3/14 21:58:28

سلام
من حدود یکساله که بعد از ورزش ایروبیک و حرکات گردن دچار سرگیجه و سردردهای دائم شدم و وقتی که سرم را سمت راست یا چپ می چرخانم دچار سرگیجه می شود ابتدا به متخصصان گوش و حلق و بینی بابت سرگیجه هایم مراجعه کردم که بعد از دوره درمانی گفتن مشکل من از گوش نیست و باید به متخصصان مغز و اعصاب مراجعه کردم که تا کنون معالجات بر روی من موثر نبوده است در ضمن من دو بار MRI مغز و گردن انجام دادم که MRI مغزم هر دو مورد نرمال بود و فقط MRI گوشم در ناحیه گردن اسپاسم شدید نشان می داد و دکتر داروهای شل کننده عضلات مثل دیکلوفنات تجویز کرد در این مدت یکسال حتی یکبار دردم نمی افتد و احساس سنگینی سر و گیجی سر در پشت سرم دارم و زندگیم را تحت تاثیر قرار داده خواهش می کنم نظرتان را در مورد مشکل من بیان کنید. ممنون از لطف شما

0 0
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1399/3/18 19:18:04

سلام ، بهتره معاینه بشید . اگر درمان هایی که تابحال انجام داده اید و داروهایی که تا کنون مصرف کرده اید موثر نبوده اند ، این احتمال که منشا سردرد شما از مهره ها و عضلات سر و گردن باشه زیاد میشه و احتمالا با روش های درمانی فیزیوتراپی تخصصی مثل منوال تراپی ، درای نیدلینگ (سوزن خشک) ، تمرین درمانی و ... نتیجه میگیرید

0 1
رضایی   undefined 1398/9/26 15:35:52

سلام.برای اسکولیوز مادرزادی هم درمانی دارید.۱۵ ساله با زاویه۴۹s?

0 0
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1398/9/26 15:45:42

سلام ، برای اسکولیوز به فیزیوتراپیست دکتر علیرضا درودیان مراجعه فرمائید

شهيد عراقى نبش حقگو پلاك١١ط٤ واحد٨
۰۲۱۲۶۳۰۱۴۲۵

1 1
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1398/9/26 15:46:51

0 0
فهیم   undefined 1398/7/20 10:40:50

سلام
ببخشید برای موردی که یک طرف گردن دچار اسپاسم میشود و گرفتگی عمقی دارد بطوریکه هنگام برگرداندن سر از چپ به راست دچار لرزش میشود راه درمانی وجود دارد؟

1 0
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1398/8/4 00:45:05

سلام ، حتما باید معاینه بشید .

0 2
پناهی   undefined 1397/11/29 02:41:08

سلام آقای دکتر بنده تنگی کانال نخاعی دارم الان نزدیک ۷ ماه هست دو تا از مهره هام ک یکی رو چند سال پیش پاره شده بود عمل کردم و یکی دیگه یعنی l4 و l5 که بیرون زدگی و تنگی کانال نخاعی پیدا کردم بنده وزنم رو کم کردم یک تزریقی انجام دادم توی کمرم که التهاب رو کم کنه ولی بازم دردم الان یکم برگشته میخواستم بدونم نظر شما چیه راه درمانش رو بهم بگین ممنون میشم

0 1
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1397/12/14 20:03:45

سلام . بهترین راهکار برای شما ابتدا معاینه دقیق فیزیکی و سپس فیزیوتراپی به روش درمان های دستی و مکانیکی ستون فقرات است .

1 0
پريسا   1396/7/15 12:22:35

سلام دكتر .شما ويسكرال ماني پوليشن هم انجام ميدين??علت سر درد و كمر درد هنگام تنفس شكمي چي ميتونه باشه

0 0
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1396/7/24 20:16:38

سلام ؛ بله ، ویسرال منیپولیشن یکی از تکنیک های درمان دستی که برای بیمارانی که دچار اختلال فاشیای شکمی و محدودیت حرکات ذاتی احشا هستند و یا چسبندگی هایی در ناحیه شکم دارند انجام میدهیم . در رابطه با علت سردرد با تنفس هم حتما باید معاینه فیزیکی شوید .

1 0
پیمان   1396/5/9 13:48:50

سلام اقای دکتر....خواستم ازتون تشکر کنم هم بابت علم و سوادتون و هم‌اخلاقتون...
کمرم خیلی بهتر شده...خدا بهتون سلامتی بده

0 1
حامد   1393/12/27 03:45:41

با سلام. بنده ساكن تهران نيستم. دو سال هست كه كم و بيش كمردرد دارم. مي خواستم اگر ممكنه ازطريقي باهاتون لينك بشم تا هم مشكلم رو شرح بدم و هم كارهايي كه توي اين دوسال انجام دادم ونتيجه نگرفتم. وبعد ببينم ممكنه منيپوليشن بتونه كمكم كنه يا نه. اگه لطف كنيد راهنماييم كنيد ممنون ميشم.

0 3
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1394/3/12 21:59:58

سلام حامد عزیز
لطفا مشکلتون رو برام کامل توضیح بدین تا بتونم بهتون مشاوره بدم.دقیقا بفرمایید کجاتون درد میکنه ، چه مدتی است که درد دارید و چه تشخیصی براتون گذاشته شده و چه درمانهایی تابحال انجام دادین .

1 2
toktam   1393/9/11 11:32:24

سلام اقای دکتر حکیم
امیدوارم حالتون خوب ودلتون شاد باشه از زحماتتون ممنونم

6 0
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1393/10/1 01:20:13

سلام خانم صالحی ، امیدوارم شاد و سلامت باشید .