سردرد با منشأ گردنی Cervicogenic Headache

1393/6/25

در بین انواع مختلف سردرد هایی که وجود دارد (از قبیل سر دردهای تنشنی ، میگرن و ...) نوعی از سردرد وجود دارد که منشا آن ستون فقرات گردنی و عضلات ناحیه گردن و مفصل فکی -گیجگاهی می باشد.
متاسفانه در طب امروز این گونه سردردها با وجود شیوع بسیار زیاد آن (بیشتر از 20% در جامعه)به دلیل شباهت بسیار زیاد با میگرن ، اشتباه تشخیص داده می شوند و معمولا بیماران برای مدت های طولانی داروهای میگرن را استفاده می کنند در حالی که تاثیری در کاهش درد این بیماران ندارد.
از جمله علایم اصلی این نوع سردردها این است که بیمار در ناحیه عضلات تراپزیوس فوقانی (بالای کتف ) یا عضلات ناحیه پس سر یا بعضی عضلات ناحیه پشت و گاهی عضلات قدام گردن  احساس درد و گرفتگی می کند. معمولا وجود نقاط ماشه ای متعدد در این عضلات یک الگوی درد انتشاری بصورت یکطرفه به سر و گوش و گاهی اوقات چشم تولید می کند. ممکن است بیمار علایمی مثل سرگیجه و حالت تهوع داشته باشد و اصلا درد نداشته باشد که در این صورت به آن "سرگیجه با منشا گردنی " می گویند.
نکته مهم این است که سردرد بیمار با حرکت های گردن بدتر می شود.
درمان شامل منوال تراپی و درای نیدلینگ (سوزن خشک) و تمرین درمانی است که در منوی مقالات سایت به تفصیل توضیح داده شده اند .

 

فیزیکال تراپیست ایمان کمالی حکیم
نظرات
0 0
منیر   undefined 1398/7/14 03:55:15

Manipulation و mobilizations برای تنگی کانال نخاعی گردن خوب است ?

0 0
ایمان کمالی حکیم   www.drhakim-pt.com 1398/8/4 00:43:55

سلام ، حتما باید معاینه بشید .