تغذیه مناسب در آرتروز چیست ؟

1395/3/26

مواد تغذیه ای که باعث بهبود درد و عملکرد بیماران مبتلا به آرتروز می شوند:

1- زردچوبه : اثر ضد التهابی این ماده غذایی در اکثر مطالعات گذشته به اثبات رسیده است ؛ ماده موثر در زردچوبه " کورکومین" است که به صورت کپسول هم در داروخانه ها وجود دارد . در مطالعات اثر زردچوبه با داروی ایبوبروفن در مطالعات ، مشابه بوده است

2- زنجبیل :

زنجبیل یکی دیگر از مواد غذایی طبیعی ضدالتهاب است که تحقیقات متعدد اثر بخشی آن را در درمان آرتروز نشان داده اند . به بیماران مبتلا به آرتروز توصیه می کنیم روزانه یک قاشق چای خوری زنجبیل را با شیر کم چرب و عسل ترکیب و نوش جان کنید یا اینکه 10 گرم زردچوبه و 10 کرم زنجبیل تازه را در ماست مخلوط کرده میل کنید .

3- کندر :

اثر بخشی این ماده غذایی نیز در درمان آرتروز اثبات شده است .

4- سویا و آووکادو :

این دو ماده غذایی طبیعی اساس ساخت یکی از معروف ترین و موثرترین داروهای درمانی آرتروز هستند . داروی " پیاسکلیدین " که یک داروی فرانسوی معروف است که از این دو ماده ساخته می شود .

5- سنجد :

 در مظالعات و تحقیقات ، این ماده غذایی هم به عنوان یکی از مواد موثر در درمان آرتروز زانو مقایسه کرده است ، مشخص شد که سنجد میتواند در بهبود علائم آرتروز کمک کننده باشد . ما به بیماران مبتلا به آرتروز توصیه می کنیم چند عدد سنجد را با هسته آسیاب کنند و روزی یک تا سه قاشق از این پودر را مصرف کنند . همچنین می توانید این مقدار پودر سنجد را با یک لیوان شیر کم چرب و عسل ترکیب کنید و نوش جان بفرمائید . 

فیزیکال تراپیست ایمان کمالی حکیم
نظرات