سندروم درد میوفاشیال Myofascial Pain Syndrome

1393/6/25

یک سندروم است که در حدود 90% از شکایات مربوط به درد انسان به همین علت است و هر کس در طول عمر خود دچار دردهای عضلانی می شود . خوش خیم و قابل درمان است به شرطی که درست و به موقع تشخیص داده شود . در این سندروم عضله و بافت همبندی درگیر می شود . درمان توسط فیزیکال تراپیست انجام می شود . تکنیک مناسب مایوفاشیال ریلیز است . این یک تکنیک منوال (دستی) موثر است که با حفظ فشار روی محدودیتهای میوفاشیال (بافت همیندی -عضلانی )،درد را برطرف می کند و حرکت را برمی گرداند.برای فهمیدن تکنیکهای MFR ابتدا نیاز است که سیستم فاشیا را خوب بشناسیم.فاشیا مثل پرده ای است که عضلات،استخوان،عصب،شریان،ورید،ارگانهای داخلی شامل قلب،ریه،مغز و نخاع را میپوشاند.
یک نکته جالب راجع به فاشیا این است که تنها به صورت جداگانه در جاهای مختلف نیست بلکه ساختاری است که از سر تا پا بدون انفصال وجود دارد.
هر قسمت بدن به وسیله فاشیا به قسمت دیگر متصل میشود؛فاشیا به علت اتصال به تمام ساختارهای بدن نقش مهمی در ساپورت بدن دارد.فاشیا بدون محدودیت می تواند حرکت کند یا کشش پیدا کند.
هرگاه صدمه یا التهاب به وجود آید، فاشیا خاصیت انعطاف پذیری اش را از دست میدهد . در نتیجه سفت و محدود شده و منبع ایجاد فشار در سایر قسمت های بدن می گردد.

فوايد:
به افرادي با پوسچر بد و افراد استرسي و آسيبهاي فيزيكي كمك ميكند با اجرای این تکنیک (MFR ) شبكه فاشيايي شل می شود و تنشن عضلات و استخوانها و مفاصل و اعصاب كاهش مي يابد.
اين تكنيك بالانس را به حالت نرمال بر ميگرداند و آب رسانی به بافتها و سلولها افزایش می یابد چون گردش خون بهتر می شود.
نحوه انجام بصورت دستی است ولی گاهی ممکن است فیزیکال تراپیست از یک پروب هم برای فشار روی نقاط ماشه ای استفاده کند.
بعد از کاربرد اين نوع از تكنيك ها توسط فیزیکال تراپیست:
كاهش درد بلافاصله بیمار همراه با احساس راحتی ؛ اگر براي بيمار خيلي محسوس نباشد بعد از چند روز كاهش درد و راحتي را اظهار ميكند .

 

فیزیکال تراپیست ایمان کمالی حکیم
نظرات